O zwalczaniu bakterii bakteriami

Intensywne bądź długotrwałe stosowanie antybiotyków w walce z chorobami niszczy zwykle florę nie tylko bakterii chorobotwórczych, ale również szczepy pożytecznych bakterii żyjących w naszym organizmie, które spełniają ważną rolę np. ułatwiają trawienie pokarmów i wytwarzają witaminy z grupy B. Po takim leczeniu zalecane są działania przywracające istnienie prawidłowej flory bakteryjnej głównie w przewodzie pokarmowym.

Pobudzanie w organizmie rozwoju pożytecznych bakterii hamujących jednocześnie aktywność i rozwój bakterii chorobotwórczych nazywane jest probiozą.

 

Do bakterii szczególnie pożądanych w przewodzie pokarmowym należą pałeczki kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacteriun bifidum. Ich funkcja to: ułatwianie trawienia cukrów prostych (laktoza, glukoza),  wytwarzanie z nich kwasu mlekowego, rozkład białka, wspomaganie wchłaniania biopierwiastków (miedzi, wapnia, żelaza, cynku, manganu) a także wytwarzanie witamin (np. niacyna, tiamina, ryboflawina, adermina, kwas pantotenowy).

Bakterie kwasu mlekowego zakwaszając środowisko, w którym żyją, hamują rozwój innych bakterii, a przyczepiając się do powierzchni nabłonka błony śluzowej, stanowią dodatkową  warstwę ochronną i nie pozwalają na przyczepianie się innych bakterii.

Ponadto bakterie kwasu mlekowego wypierają  i unieszkodliwiają mikroflorę gnilną w przewodzie pokarmowym człowieka. Zapobiegają tym samym wytwarzaniu się różnych szkodliwych związków chemicznych, jak: fenole, indol, skatom a także zapobiegają wytwarzaniu się w przewodzie pokarmowym nadmiaru wolnych rodników, które inicjują wiele procesów chorobowych i przyspieszają procesy starzenia się organizmu człowieka.

Dlatego picie jogurtów i kefirów zawierających żywe szczepy bakterii pałeczek kwasu mlekowego jest skutecznym sposobem profilaktyki i wspomagania leczenia wielu chorób.

 

Dodaj komentarz