Kefir długiego życia
Na początku ubiegłego wieku rosyjski mikrobiolog Ilia Miecznikow, który w 1908 r. otrzymał nagrodę Nobla, wykazał u badanych stulatków obecność w przewodzie pokarmowym bakterii produkujących kwas mlekowy (Lactobacillus acidophilus) i sformułował tezę, że regularne spożywanie kefiru czy jogurtu wpływa korzystnie na stan zdrowia tych osób oraz zapewnia im długowieczność.
Bakterie te zapobiegają rozwojowi w przewodzie pokarmowym niekorzystnych dla człowieka i zwierząt bakterii i grzybów.
Wyniki prac Miecznikowa poszły trochę w zapomnienie bo niedługo potem nastąpiła era antybiotyków i silnych środków przeciwbakteryjnych, którymi można było zniszczyć także niekorzystne bakterie w przewodzie pokarmowych.
Po prawie stu latach antybiotykoterapii bardzo wiele szczepów uodporniło się na działanie większości antybiotyków a ponadto u bardzo wielu osób stosunkowo często zaczęły pojawiać się niekorzystne skutki ich działania z dysbakteriozą przewodu pokarmowego na czele.
W tej sytuacji prace Miecznikowa zaczęły nabierać na znaczeniu, tym bardziej, że zaczęła się „moda” na osiąganie długowieczności.
Współczesne badania potwierdzają, że właśnie kefir, ale wyhodowany w warunkach domowych z użyciem określonych rodzajów bakterii może być uważany za napój sprzyjający osiąganiu długowieczności a ponadto wzmacniający układ odporności człowieka i dostarczający wielu substancji budulcowych.
Aby wyhodować taki kefir, należy jednak nabyć odpowiednie szczepy grzybka kefirowego i bakterii probiotycznych. Sama procedura uzyskania kefiru jest prosta, bo wystarczy mleko o temperaturze pokojowej do którego zostanie wsypany koncentrat bakterii i po kilku godzinach uzyskamy smaczny i zdrowy kefir.
Kefir długowieczności trzeba spożywać w ilości ok. 2 szklanek dziennie. Można do niego dodawać świeże owoce, czy warzywa. Może także być wykorzystywany w celach kosmetycznych.
Gdzie kupić saszetki do zrobienia kefiry domowego? Kliknij tutaj!!!