O cynku w leczeniu chorób wirusowych

W ostatnim okresie wzrosło znacznie zainteresowanie środkami, które mogą być przydatne w przypadku zakażeń wirusowych. Do takich należą preparaty cynku, zwłaszcza w postaci tabletek do ssania. Są najbardziej skuteczne na samym początku infekcji wirusowej hamują bowiem namnażanie się wirusów w nosie i gardle. Niektórzy wirusolodzy uważają, że mogą być skuteczne także w przypadkach zakażeń koronawirusem (dr James Rabb z USA).

Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych podaje: cynk pozwala organizmowi wytwarzać i aktywować limfocyty T. Potwierdza, że dzieci i osoby starsze z niedoborem cynku w krajach rozwijających się są bardziej podatne na zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego.

Istnieją doniesienia naukowe, według których krótkotrwałe doustne leczenie cynkiem skraca czas infekcji wirusowej przy odpowiedniej dawce suplementu, ale tylko u osób dorosłych. Jak wynika z badań autorstwa dra Josepha Adriana L. Buensalido opublikowanych w zeszłym roku, leczenie działa, gdy w ciągu pierwszych 24 godzin od wystąpienia objawów infekcji przyjmie się co najmniej 75 mg cynku. Należy jednak stosować go z dużą ostrożnością, bo według amerykańskiego National Institutes of Health (NIH) dzienna dawka przekraczająca 150 mg może dać skutki uboczne w postaci zmniejszonej funkcji układu odpornościowego.

W Polsce jest dostępny suplement w postaci tabletek do ssania w dawce 15 mg cynku i należy go spożywać 4 razy dziennie po 1 tabletce.