O chlorofilu i hemoglobinie
Od pierwszych przejawów wiosny pilnie obserwujemy jak rozwijają się liście drzew i krzewów, jak zieleni się trawa, jak wyrastają zioła np. pokrzyw, mniszek lekarski. Z cebuli trzymanej w domu zaczyna wyrastać szczypior. Zwykle tej porze roku mamy dziwną ochotę za jedzenie różnego rodzaju zieleniny.
Chlorofil to barwnik, który nadaje roślinom charakterystyczny, zielony kolor , gromadzi się przede wszystkim w liściach roślin oraz ich łodygach. to dzięki niemu młode liście czy wiosenna trawa mają tak żywe odcienie.
Obecność tego barwnika sprawia, że może roślina wchłania światło słoneczne z czerwonej i fioletowej jego części, co pozwala roślinie na wytwarzanie wielu biologicznie aktywnych związków, a przede wszystkim cukrów, jak glukoza.
Proces ten określany jest jako fotosynteza. To w tym procesie rośliny pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a wydalają tlen. To dlatego tak łatwo nam się oddycha w lesie, parku czy miejscach, gdzie jest dużo roślin zielonych,
W przyrodzie chlorofil występuje w dwóch postaciach a i b, które pełnią trochę odmienne role w procesie fotosyntezy.
Hemoglobina, czerwony barwnik krwi, który znajduje się w czerwonych krwinkach jest bardzo podobnej budowy chemicznej, jak zielony chlorofil, różni się jedynie tym, że w miejsce atomu magnezu w chlorofilu w hemoglobinie jest atom żelaza.
Główną rolą hemoglobiny jest przenoszenie tlenu, który dociera do płuc w czasie oddychania, do wszystkich komórek naszego ciała.
Chlorofil pobudza wytwarzanie hemoglobiny we krwi człowieka, a ponieważ ma zdolność eliminacji wolnych rodników, opóźnia procesy starzenia organizmu. Pozwala na eliminację z organizmu toksyn, czy to spożytych z żywnością, czy powstałych w procesach przemiany materii. Wzmacnia procesy odporności przeciwbakteryjnej i przeciwwirusowej. Wspomaga procesy regeneracji komórek organizmu, Sprzyja odbudowie mikroflory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Dostarczając magnezu korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, sprzyja poprawie snu. Wreszcie chlorofil korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, reguluje wytwarzanie hormonów płciowych, zmniejsza dolegliwości związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowego oraz zwiększa wytwarzanie mleka.
Nieprzypadkowo też dietetycy zalecają spożywanie możliwie dużych ilości zielonych warzyw, jako sposobu na poprawę zdrowia całego organizmu, ale także w przypadku wielu chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, stresy, przewlekłe zmęczenie.
Najbogatszymi źródłami chlorofilu są zielone warzywa: szpinak, jarmuż, sałata, kapusta, rzeżucha, trawa pszeniczna i trawa jęczmienna, natka pietruszki czy koperek, a także zioła, np. pokrzywa, mniszek lekarski.
Najlepsze efekty zdrowotne uzyskuje się przez picie świeżo wyciśniętego soku z tych roślin. Teraz wiosną warto z tego sposobu wspomagania zdrowia korzystać
Można wprawdzie kupić w aptekach czy internecie wielu różnego rodzaju suplementów zawierających chlorofil i mogą one być wykorzystywane jako bogate źródło chlorofilu, ale przewagę nad nimi mają świeże, przygotowane bezpośrednio przed spożyciem soki i sałatki.