O postach dla zdrowia
Wiele różnych religii zaleca stosowanie postów w okresie poprzedzającym ważne wydarzenia religijne, jako sposób oczyszczenia organizmu i przygotowania na nowe wyzwania. Wiele ośrodków medycznych badających wpływ powstrzymywania się od jedzenia potwierdza, że takie posty mogą wywierać korzystny wpływ na funkcjonowanie układu odporności i całego organizmu.
Nasze czasy obfitują w nadmiar stosunkowo taniego pożywienia i praktycznie nie ma znanych naszym przodkom okresów głodu. A jednocześnie pojawiło się wiele chorób nie znanych naszym przodkom w takim nasileniu od epidemii otyłości poczynając.
Kiedy człowiek przestaje świadomie spożywać codzienną żywnośc,i organizm aby zapewnić odpowiednią ilość energii do swojego funkcjonowania musi sięgać po zapasy. Zaczyna „spalać” różne substancje nagromadzone w przewodzie pokarmowym i tkankach.
Przebadano różnego rodzaju posty: od takiego który w czasie doby trwa 16 godzin, a w pozostałych 8 można spożywać potrawy, przez 24 godzinny, post trwający 48 do 72 godzin oraz posty wielodniowe, posty całkowite i częściowe powstrzymywanie się od jedzenia.
Chociaż opinie uczonych są rozbieżne to ograniczenie dostarczania pokarmów prowadzi do wytwarzania się ciał ketonowych, które są doskonałym pokarmem wielu rodzajów komórek oraz do autofagii, czyli rozkładu komórek z defektami, może to dotyczyć również komórek nowotworowych. Jednocześnie wskutek postu dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych, także w centralnym układzie nerwowym (mózgu). Dłuższe utrzymywanie postu sprzyjać będzie spalaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, redukcji stanów zapalnych, regulacji stężenia glukozy we krwi oraz obniżeniu cholesterolu.
Jeśli trudno jest zaakceptować zalecenia lekarzy, abyśmy schudli z powodów zdrowotnych, to wiele osób to osiągnąć wypełniając zalecenia religijne dotyczące Wielkiego Postu czy Ramadanu posty umie zachować .
U niektórych osób post może wywoływać nieprzyjemne objawy, jak: bole czy zawroty głowy związane z niedoborami składników mineralnych i witamin, rozregulowanie poziomu cukru, zaburzenia przewodu pokarmowego jak zgaga, niestrawność, spadek energii i narastające uczucie zmęczenia, czy objawy stresu.
Dlatego podejmując decyzję o długotrwałym poście warto ją skonsultować z naszym lekarzem.