O detoksykacji organizmu

W trakcie przemiany materii w organizmie powstaje wiele związków i substancji, których organizm powinien się pozbyć, aby prawidłowo mogły funkcjonować narządy, tkanki i poszczególne komórki. Główne szlaki eliminacji tych zanieczyszczeń wiodą przez wątrobę i nerki oraz, w znacznie mniejszym stopniu, z powietrzem wydechowym przez płuca. Przez całe lata te naturalne drogi eliminacji działają prawidłowo. To czego nie uda się usunąć jest odkładane w luźnej tkance łącznej, która znajduje się wokół komórek oraz w tkance tłuszczowej.

Jeśli niepotrzebnych substancji nagromadzi się bardzo dużo, odbija się to na funkcjonowaniu tkanek i komórek, które nie są zdolne do wypełniania swoich zadań, mówi się wtedy, że rozwijają się stany zapalne i choroby przewlekłe. Następnie dochodzi do ich degeneracji a nawet przemiany w komórki nowotworowe.

Poza substancjami, które powstają w wyniku przemiany materii, do organizmu codziennie są dostarczane różne syntetyczne konserwanty żywności, barwniki, polepszacze smaku i wyglądu potraw. Niemało związków o charakterze toksycznym wnika do organizmu z powietrzem, a zwłaszcza smogiem i gazami mu towarzyszącymi. Kiedy zostaną przekroczone naturalne bariery chroniące przed nadmiernym nagromadzeniem toksyn rozwijają się różnego rodzaju schorzenia przewlekłe, które w ostatecznym rozrachunku prowadzą do śmierci.

Ponieważ procesy detoksykacji przebiegają praktycznie dla nas niezauważalnie, chyba że np. jednorazowo nadużyjemy np. alkoholu lub tak się najemy, że organizm nie będzie mógł szybko tego strawić, albo nasz układ oddechowy zostanie „zasypany” ogromną ilością pyłu, smogu, czy innych zanieczyszczeń powietrza.  Skutkiem tego może być zaburzenie funkcjonowania organizmu, odczuwane jako „zatrucie”.

Aby wspomagać funkcje odtruwające organizmu bardzo ważnym jest wspieranie pracy nerek, przez wypijanie znacznie większych niż zwykle ilości wody, np. ok. 2 litrów. Efekt będzie dużo lepszy, jeśli będzie to „woda życia” – alkaliczna, o pH 8-9.

Przy zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego i wątroby skuteczne okazują się znane w wielu kulturach i religiach okresy postu lub krótkotrwałych głodówek. Dobre efekty poprawy pracy wątroby uzyskuje się przez włączenie do diety ziół, wyciągów z karczocha i ostropestu plamistego.

Bardzo ważnym jest wzbogacenie pożywienia w znacznie większe ilości błonnika, zawartego np. w otrębach, płatkach z pełnych zbóż. Najlepiej kiedy błonnik ten jest podawany razem z wyhodowanymi w warunkach domowych bakteriami  np. w jogurtach, kefirach, kwasach. Korzystne też jest spożywanie ukwaszonych warzyw i owoców. Informacje o sposobach uzyskania takich produktów znaleźć można na stronie www.jogurt-domowy.pl

U wielu osób, zwłaszcza u tych, u których rozwinęły się nietolerancje pokarmowe, trzeba będzie na dłuższy czas wyeliminować nietolerowane produkty, jak np. cukier, biała mąka, czerwone mięso i jego przetwory, mleko i jego przetwory, używki. Natomiast należy wzbogacić dietę o duże ilości warzyw i owoców, kasze, zwłaszcza kaszę jaglaną, herbatki ziołowe, naturalne soki, Doskonałe właściwości detoksykacyjne wykazują takie produkty jak: rukola, granat, żurawina, algi, buraki, jabłka, zielona herbata, sok z aloesu.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy bardzo wiele suplementów i preparatów detoksykujących. Na szczególną uwagę zasługują sorbenty, które  skutecznie eliminują z przewodu pokarmowego i krwi substancje toksyczne, endo i egotoksyny bakteryjne, a nierzadko i same bakterie je wytwarzające.

Do preparatów takich należy sorbent krzemowy o nazwie Enterosgel, sorbenty węglowe, ziemia okrzemkowa, glinki. Różna jest siła ich działania i sposoby stosowania. Wiele z nich ma bardzo bogatą literaturę dokumentującą ich skuteczność i zalecenia co do stosowania.

Z roślin, które wspomagają zdolności detoksykujące organizmu wymienić warto południowo-amerykańską roślinę o nazwie Uncaria tomentosa, albo Vilcacora, albo koci pazur pod handlową nazwą Detox. Korzystnie działa włączenie do diety glonów, jak spirulina czy chlorella.

Medycyna wschodu uważa, że praktycznie każdą kurację, a zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych powinno rozpoczynać się od detoksykacji, która powinna trwać odpowiednio długo, gdyż dopiero to sprzyja zahamowaniu procesów chorobowych, a nawet je cofać.

Kiedy ponadto należy przeprowadzać detoksykację organizmu? Oczywiście wtedy, gdy wyniki badań laboratoryjnych wykazują nieprawidłowe wartości cukru, bilirubiny, mocznika, kreatyniny, cholesterolu, kwasu moczowego we krwi albo, gdy występują takie objawy jak: zaburzenia trawienia, zaparcia, gazy, wzdęcia brzucha, uczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna drażliwość, ciągłe złe samopoczucie, brak energii, zmiany na skórze, jak szara cera, łamliwość włosów i paznokci oraz przybywanie na wadze i brak efektu nawet w czasie stosowania diet odchudzających

Oczywiście sama detoksykacja nie zastępuje ani potrzeby stosowania leków, kiedy są niezbędne, ani potrzeby wykonywania badań diagnostycznych, ale bardzo wspomaga działanie układu odporności i sprzyja uruchomieniu procesów samoleczenia organizmu.