O pomiarach glukozy we krwi

Jednym z prostszych wskaźników mówiących o naszym zdrowiu lub skłonności do wielu chorób jest pomiar glukozy we krwi pobranej na czczo. Prawidłowy wynik  mieści się w przedziale 70 – 100 mg/ 100 ml krwi.

 Przekroczenie tych wartości w jedną czy drugą stronę, może sygnalizować istniejące lub zbliżające się zagrożenia. Rozpowszechnienie prostych urządzeń pomiarowych zwanych glukometrami, które mierzą stężenie glukozę we krwi włośniczkowej, pobranej z palca, bardzo ułatwiło szybkie uzyskanie wyników. Zwykle pomiary te często wykonują osoby cierpiące na cukrzycę, a zwłaszcza leczone insuliną. Można też takie pomiary wykonywać we krwi pobranej z żyły, ale to wymaga wizyty w laboratorium. Wykonywane są tzw. testy tolerancji glukozy, które polegają na określeniu stężenia glukozy we krwi na czczo i co pół godziny po wypiciu  75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Ostatnio testy takie trwają 2 godziny. Są one wystarczające do wykrywania zaawansowanej cukrzycy, ale nie pokazują stanów niedocukrzenia (hipoglikemii), które występują 3 lub trzy i pół godziny po wypiciu glukozy u osób zagrożonych rozwojem cukrzycy lub u osób z insulinoopornością.  

Rozwój technologii pozwalających na wielogodzinne lub wielodniowe obserwacje stężenia glukozy we krwi, pozwala teraz na uzyskiwanie bardzo przydatnych wyników, pozwalających nie tylko na monitorowanie cukrzycy, a przed wszystkim na indywidualny dobór diety. A jest to kluczowe zarówno w przypadku ujawnionej cukrzycy, jak i dla zatrzymywania rozwoju tej choroby.

I tu bardzo ważna jest interpretacja tych wyników, co pozwala niemal na bieżąco reagować. Znacznie też ułatwia lekarzowi czy dietetykowi wydanie skutecznych zaleceń i pozwala obserwować ich skutki.

Takie czujniki (sensory) glukozy są wszczepiane (bezboleśnie) w tylną część ramienia i dokonują pomiarów co 10 minut. Wyniki takich pomiarów można na bieżąco obserwować sam badany przy pomocy telefonu komórkowego z odpowiednią aplikacją, jak i osoby np. z najbliższej rodziny, żona lub opiekun oraz lekarz, któremu te wyniki się udostępni. W aplikacji tej można oznaczyć granice wyników po przekroczeniu których odzywają się dźwięki alarmu. Pomiary te wykonywane są przed całą dobę i pozwalają także w nocy stwierdzać niedocukrzenia lub bardzo wysokie stężenia glukozy.

Dla osób z cukrzycą sensory sa refundowane przez NFZ, inne osoby muszą je sobie kupić, a ceny 2 tygodniowej obserwacji nie przekraczają 300 zł. Dwu tygodniowa  obserwacja jest zwykle wystarczająca, aby sprawdzić, które ze spożywanych przez nas wydawałoby się zdrowych pokarmów bardzo podnoszą poziom glukozy we krwi. Pozwala też zaobserwować, czy np. po spożyciu owoców nie następuję gwałtowny wzrost stężenia glukozy, bowiem poza nietolerancją glukozy wiele osób cierpi też na nietolerancję cukru owocowego (fruktozy).

Badania takie mogą przyczynić się do zapobiegania skutkom zdrowotnym nietolerancji glukozy oraz bardziej skutecznego leczenia cukrzycy, a samym badanym ułatwią zrozumienie ich problemów zdrowotnych.