Uporczywy kaszel

W okresie jesiennych i wczesno wiosennych infekcji, u wielu osób pojawia się lub pozostaje po przebyciu ostrej choroby, uporczywy kaszel.

Kaszel jest odruchem obronnym, który ułatwia oczyszczanie się dróg oddechowych z zanieczyszczeń, które dotarły wraz z wdychanym powietrzem albo z wydzieliny zapalnej i śluzu towarzyszącego infekcji.

Wprawdzie w oskrzelach i oskrzelikach oczyszczanie odbywa się przy pomocy aparatu rzęskowego, maleńkich rzęsek wyściełający oskrzela i oskrzeliki, które falują w kierunku przeciwnym do wdychanego powietrza i  przesuwają  śluz i wraz z nim osiadłe pyłki czy bakterie, w kierunku gardła. W ciągu 20-30 minut zanieczyszczenia te są usuwane wraz z wydzielina, która jest na zwana plwociną. Następnie  jest ona wypluwana lub połykana.

Infekcje wirusowe mogą osłabiać pracę aparatu rzęskowego, a jeszcze bardziej osłabia dym tytoniowy, czy spaliny. Wtedy występuje kaszel, który sprzyja oczyszczaniu się oskrzeli.

Kaszel często pojawia się u osób chorujących na zapalenia zatok, kiedy ściekająca po tylnej ścianie gardła wydzielina trafia do nagłośni i krtani. Kaszel chroni oskrzela, aby wydzielina ta nie wpływała do nich.

W okresie pylenia drzew i krzewów, a to najczęściej jest na wiosnę, bo w końcu zimy zakwita już leszczyna, potem olchy, brzozy, sosna itp., uporczywy kaszel może być objawem alergii na pyłki. Dopóki to nie zostanie prawidłowe rozpoznane, wiele osób jest leczonych np. antybiotykami jak infekcje bakteryjne. U takich osób dużą ulgę przynoszą leki przeciwalergiczne.

Uporczywy kaszel może być także objawem poważnych chorób dróg oddechowych z nowotworami włącznie. Przy bardzo zaawansowanej chorobie w odkrztuszanej plwocinie stwierdza się obecność domieszki krwi. Tak bywa również u osób chorujący na gruźlicę. W takich przypadkach niezbędna jest wizyta u lekarza i wykonanie badań. 

Kaszel może mieć również inną przyczynę niż choroby dróg oddechowych, zdarza się to u osób z długo trwającą inwazją pasożytów, takich jak glista ludzka.

Uporczywy kaszel występuje także u osób cierpiących z powodu refluksu, czyli zarzucania treści pokarmowej z żołądka przez przełyk do gardła. Do najczęstszych przyczyn odbijania i refluksu należą nietolerancje pokarmowe. Wtedy kaszel pojawia się po spożyciu nietolerowanych pokarmów np. mąki, słodyczy, mleka, białka jaj itp. Drugą powszechną przyczyną jest niedokwaśność soku żołądkowego i w związku z tym dolny zwieracz przełyku jest otwarty a treść żołądka cofa się do przełyku i gardła. Niestety większość takich osób jest leczona, jakby miały nadmiar kwasu w żołądku. Często osoby z refluksem stwierdzają, że kaszel pojawia się u nich kiedy śpią na prawym boku, a nie pojawia się gdy śpią na lewym. Jest związane z anatomicznym ułożeniem żołądka.

W każdym przypadku uporczywego kaszlu, należy znaleźć jego przyczynę i tak zmienić swoje postępowanie, czy leczenie, aby się go pozbyć. Nie należy tego objawu bagatelizować.