Pamiętajmy o magnezie

Kiedy przychodzi fala upałów i znacznie bardziej się pocimy, wraz z potem organizm traci jeden z najważniejszych mikroelementów, a mianowicie magnez.

Niedobory tego mikroelementu niekorzystnie odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu, a przede wszystkim układu nerwowego. Magnez jest niezbędny dla prawidłowej przemiany materii, bo dzięki niemu może prawidłowo działać ok.300 enzymów.

Gdy brakuje magnezu osłabieniu ulega układ odporności, pojawiają się problemy ze snem, a nawet występują sny koszmarne, występują bóle głowy i bardzo często bolesne skurcze mięśni nóg, zwłaszcza nocą. U osób jadących w dalekie trasy i bez przerw w upale, takie skurcze mogą pojawiać się w czasie prowadzenia samochodu. Niedoborom magnezu towarzyszą bóle stawowe. Innym dość charakterystycznym objawem niedoboru magnezu jest drżenie powiek, najczęściej lewej. Osoby z niedoborami magnezu skarżą się na brak siły mięśni oraz ogólnego braku energii. Przy długotrwałym niedoborze magnezu i paznokcie stają nadmiernie kruche i łamliwe.

Poza nadmiernym poceniem do niedoborów magnezu prowadzi stres, zwłaszcza trwający długo lub bardzo często się powtarzający, stosowanie leków moczopędnych, picie dużych ilości kawy i alkoholu.

Kac i delirium to jedne z najbardziej drastycznie przebiegających objawów niedoboru magnezu, które ulegają znacznemu złagodzeniu po spożyciu większych dawek magnezu.

Magnez jest jednym z najskuteczniejszych sposobów regulacji ciśnienia tętniczego, o czym powinni pamiętać chorzy z nadciśnieniem tętniczym.

Magnez korzystnie wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, co jest bardzo ważne dla osób z cukrzycą.

Magnez przeciwdziała także tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych o czym powinny pamiętać osoby z żylakami, zwłaszcza odbywające wielogodzinne podróże np. samolotem bez możliwości poruszania nogami.

Ponieważ magnez wpływa na przewodnictwo bodźców w układzie nerwowych, jego uzupełnienie w diecie wyraźnie zmniejsza dolegliwości ze strony układu nerwowego, zmniejsza zapotrzebowanie na środku uspokajające, nasenne a nawet przeciwdepresyjne.

Minimalne zapotrzebowanie na magnez dziennie to ok. 100 mg, ale dla dorosłego człowieka, a zwłaszcza pracującego w upale, lub sportowca wynosi 300-400 mg dziennie.

Głównymi źródłami magnezu w diecie są; rośliny zielone, pełnoziarniste produkty zbożowe, zielone warzywa, orzechy oraz czekolada.  

Wiele osób nie dostarcza z pożywieniem odpowiednich ilości magnezu i w takich przypadkach trzeba uciekać się do suplementacji. Do najlepiej przyswajalnych postaci soli magnezu należą: cytrynian i mleczan magnezu.

Inną formą jest podawanie magnezu przez skórę w postaci kąpieli stóp lub całego ciała w wodzie z dodatkiem chlorku magnezu.

Latem warto wspomagać nasze organizmy przez dostarczanie większych niż zwykle ilości magnezu.