Stres źródłem chorób

W przypadku bardzo wielu chorób można stwierdzić, że ich początek wiąże się z silnym lub długotrwale utrzymującym się stresem. Zestresowany organizm znajduje się w stanie podwyższonej gotowości (do ataku lub ucieczki). Przewlekle stres może wywoływać różnorodne objawy. U jednych jest to nadmierna drażliwość, uczucie wyczerpania organizmu, niektórzy mówią o zespole wypalenia zawodowego. Pojawiają się problemy ze snem, a jeszcze później depresja.

Występują lub nasilają się różne objawy bólowe, migreny, fibromialgie.

U innych stres powoduje ciągły apetyt na słodycze i w konsekwencji, nadwagę, otyłość i cukrzycę.

Są osoby które na stres reagują bólami brzucha, zaparciami lub biegunkami co niekiedy określane jest jako zespół nadwrażliwego jelita.
Jeszcze inni cierpią na zniecierpliwienie, trudności koncentracji uwagi, albo mają obniżony popęd płciowy, czy u wielu kobiet występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Stres może być wywoływane przez wiele czynników:  jak częste przeziębienia i nawracające zakażenia układu moczowego, przemęczenie fizyczne w pracy lub przy zbyt intensywnym uprawianiu sportu. Czynnikami stresogennymi są: hałas, wysokie lub bardzo niskie temperatury. U innych są to nierozstrzygnięte konflikty, stany lękowe, presja terminów. Najsilniejszym czynnikiem stresogennym jest utrata ukochanej osoby. Śmierć współmałżonka na skali stresu ma największą wartość – 100 punktów ( w skali od 0 do 100).

Pod wpływem stresu w mózgu zachodzą reakcje biochemiczne i uruchamiane są mechanizmy obronne. Wiele zestresowanych osób ma wrażenie, że coś niepokojącego dzieje się w ich  głowie. Odczucia te są skutkiem uwalniania substancji neuroprzekaźnikowych jak adrenalina, noradrenalina, serotonina i kortyzol.

Aby ocenić poziom stresu opracowano ankiety, które wypełnia sam badany. A interpretując ich wyniki można określić, czy też zaburzenia sa znacznie poważniejsze. u badanego jest podwyzszony poziom stresu, czy też zaburzenia są znacznie poważniejsze.

Opracowano też i są już możliwe do wykonania badania laboratoryjne określające poziomy hormonów i neuroprzekaźników związanych ze stresem. A Pacjent dostaje do domu pojemniki na mocz ze specjalnym stabilizatorem oraz probówki na ślinę i sam zbiera materiał do badania o odpowiednich porach doby. Wprawdzie test ten nie należy do najtańszych, ale ilość uzyskanych informacji może mieć bardzo duże znaczenie dla rozpoznania przyczyny zaburzeń związanych ze stresem i ich skutecznego leczenia.

Test ten badana następujące związki chemiczne: serotonina (hormon nastroju i szczęścia), dopamina (zwiększa koncentrację i motywację), noradrenalina (kontroluje sprawność umysłową), adrenalina (hormon wydolności stresu), GABA  (naturalny środek uspokajający organizmu), glutaminian (naturalna substancja pobudzająca), DHEA (hormon młodości), kortyzol (hormon aktywności i stresu).

Leszek Marek Krześniak

www.drkrzesniak.pl