O andropauzie
Andropauza czyli męskie przekwitanie podobnie jak u kobiet menopauza jest skutkiem niedoboru hormonów. Chociaż objawy u mężczyzn nie bywają tak intensywne, jak u kobiet, efekty są podobne, dochodzi do spadku wydolności organizmu, Dochodzi do wahania nastrojów. Mężczyzna w tym okresie staje się bardziej drażliwy, a czasami nawet agresywny. Łatwiej się męczy a nawet miewa stany depresyjne. Pojawiają się problemy z pamięcią, koncentracją uwagi, miewa problemy z zasypianiem. Szybciej dopada go zmęczenie i stany przygnębienia, zaczyna mieć kłopoty z pamięcią, koncentracją, a w nocy nie może zasnąć. Na dokładkę musi często w wstawać w nocy, aby oddać mocz. Temu wszystkiemu towarzyszy osłabienie potencji. Badania potwierdzają, że we krwi stwierdza się obniżenie we krwi stężenia hormonów takich jak: testosteron, dihydrotestosteron, hormon wzrostu oraz melatonina.
Andropauza pojawia się u jednych mężczyzn w wielu 45 -55 lat, a u innych nawet 10 lat później niż menopauza u kobiet, czyli około 60 roku życia.
Skutki biologiczne niedoboru hormonów męskich bywają podobne, jak u kobiet. Należą do nich: obniżenie libido i trudności osiągnięcie erekcji, uderzenia gorąca do głowy i nocne poty. Nierzadko występują skoki ciśnienia tętniczego, obniżenie się masy kostnej czy mięśni. Na miejsce zanikłych mięśni narasta tkanka tłuszczowa, która gromadzi się w okolicach brzucha.
U wielu mężczyzn w tym okresie życia stwierdza się zaburzenia tolerancji cukru, tzw. stany przedcukrzycowe, albo inaczej mówiąc insulinooporność, a potem rozwija się cukrzyca typu drugiego oraz szybciej rozwijają się procesy miażdżycowe. Dochodzi też do przerostu gruczołu krokowego (postaty), nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej serca.
Oczywiście to, czy u mężczyzny wystąpią objawy andropauzy i jakie będzie ich nasilenie zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ogólnego stanu jego zdrowia. W przyspieszeniu wystąpienia andropauzy uże znaczenie także styl życia, wszelkiego rodzaju używki, a także obecność współistniejących chorób przewlekłych, np. chorób serca, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.
Wystąpieniu objawów męskiego przekwitania sprzyjają: siedzący tryb życia i pracy, unikanie regularnych ćwiczeń fizycznych, palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości napojów alkoholowych, czy innych używek w tym także narkotyków.
Chociaż objawy męskiej andropauzy są mniej wyraźne niż u kobiet w okresie menopauzy, to jednak kiedy zauważymy, że mężczyzna staje się przygnębiony, płaczliwy, ma zmienne nastroje, a poza tym występują u niego objawy przyspieszonego starzenia, warto mu poradzić, by wykonał badania poziomu hormonów i pokazał swojemu lekarzowi. Chociaż, jak dotąd nie udaje skutecznie przywrócić młodości, to jednak można opóźnić procesy starzenia się organizmu. Niektórzy puryści językowi uważają, że u mężczyzn raczej powinno się mówić nie tyle o andropauzie, ale raczej o andropenii, która może o wiele lat poprzedzać wystąpienie pełnoobjawowej andropauzy.