O bólach głowy z nadmiaru leków przeciwbólowych

Bóle głowy należą do najczęstszych dolegliwości u ludzi i dotyczą 1-2% dorosłej populacji. Należą do nich tzw. ból napięciowy i migrena. Z powodu tych bólów wiele osób sięga po leki przeciwbólowe, od tego zaczynają dzień i często przyjmują jeszcze potem dodatkowe ich dawki. Mimo to, bóle nie ustępują, bo pod wpływem tych leków w wymienionych powyżej rodzajach bólu dochodzi do długotrwałego skurczu naczyń krwionośnych, co nasila jeszcze bóle głowy. W literaturze medycznej pojawiło się pojęcie polekowy ból głowy lub ból głowy z odbicia.

Za przewlekły ból głowy uważa się taki, który występuje przez 15 dni w miesiącu przez 3 kolejne miesiące. Ból z nadużycia leków to taki, w czasie którego przynajmniej przez 10 dni w miesiącu są przyjmowane leki przeciwbólowe. Niemal wszyscy chorzy z przewlekłymi bólami nadużywają leków przeciwbólowych.

U osób przyjmujących przewlekle złożone leki przeciwbólowe, które w swoim składzie mają nie tylko lek przeciwbólowy ale również lek uspokajający i  lekki narkotyk, dochodzi często do silnych bólów głowy. 

Ból głowy może wynikać także z powodu codziennego przyjmowania leków przeciwbólowych w przypadku innych chorób, jak: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba nowotworowa lub bóle kręgosłupa i struktur około  kręgosłupowych.

Nadmiernemu przyjmowaniu leków przeciwbólowych sprzyja także powszechna ich dostępność bez recepty lekarskiej, możliwość zakupu w stacjach benzynowych, kioskach z prasą, supermarketach oraz reklamy w mediach. Polska przoduje na świecie w ilości sprzedawanych leków przeciwbólowych bez recepty.

Odstawienie leków przeciwbólowych na 1-2 miesiące u bardzo wielu osób powodowało ustąpienie bólów głowy i to nawet, jak potwierdzają badania u ok. 80% osób. 

W przypadku przewlekłych bólów głowy, podobnie jak i w przebiegu innych chorób przewlekłych, najważniejsze jest zdiagnozowanie, jak jest ich przyczyna, bo tylko to może być podstawą skutecznego leczenia.

Nadmierne spożywanie leków przeciwbólowych może wynikać ze zbyt małego wytwarzania w organizmie endokabinoidów, substancji przekazujących informacje w naszym własnym układzie przeciwbólowym. Do pobudzenia ich wytwarzania stosowane są  coraz częściej wyciągi z konopi siewnych (CBD).

W przypadku migreny bardzo ważne jest wykonanie badań nietolerancji pokarmowych i odpowiednia zmiana diety.

U osób z bólami głowy związanymi z chorobami kręgosłupa szyjnego skuteczne bywają zabiegi terapii manualnej i ćwiczenia rehabilitacyjne.

Nierzadko  pomocne też bywają konsultacje u psychologa lub psychiatry.

Podsumowując: w przypadku przewlekłych bólów głowy niezbędne jest leczenie przyczynowe, a nie ciągłe przyjmowanie leków, które same mogą te bóle wywoływać lub nasilać.